Yeni kurulmakta olan firmamız, DOKÜDER (Dokuma ve Kültür Ürünleri Geliştirme Derneğinin) Hobiden- Kobiye yapılanması içinde gelişmiştir. Mersin iline bağlı Bozyazı İlçesinde faaliyet göstermektedir.

Bozyazı Kavutu Begüm Balcı’nın danışmanlık yaptığı TÜBİTAK’a hazırlanan “Tekeli beldesi ve çevresi yörüklerinin göçebe yaşamdan yerleşik yaşama geçişte değişen değerler isimli” Sosyoloji Projesi sırasında keşfedilmiştir. Yörede unutulmaya yüz tutmuş olan ürün yaşlılar tarafından hatırlanmaktadır. Kavut’un tarifi Kutsel Kaya hanımdan alınmıştır.

DOKÜDER yerel ürünlerin hayata geçirilip ekonomiye kazandırılmasını hedeflemiş, Hobiden- kobiye ekonomik modeliyle ürünün gelişiminin önünü açmıştır. Yörenin doğal ürünlerinden elde edilen lezzet yeniden beğeniye sunulmuştur.
Bozyazı Kavutu (gavut) diğer kavutlardan ayrılsın diye Çoban Helvası olarak tanımlanmıştır.

Bozyazı’da mağaza diye anılan Koruma altındaki alanda bulunmaktayız. Ürünle birlikte çarşının da canlandırılması hedeflenmiştir.

Kültür Turizmine yönelik ekonominin canlandırılmasına ve alternatif ürün olarak yöreye kazandırılmasına çalışılmaktadır.

Üretimi aşamasında ürünlerin besin değerlerinin korunmasına özen gösterilmektedir. Oda sıcaklığında (25-30 derece) üç ay bozulmadan kalabilmekte olan ürün, buzdolabında bir yıl saklanabilmektedir.